Tuesday 21 October 2014

Rancangan Pengajaran Harian Yang Menarik

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH

Kelas                                        : Tadika Cahaya Murni
Tarikh                                       : 06 Ogos 2014
Hari                                           : Rabu  
Masa                                         : 40 Minit (08.30 pagi-09.10 pagi)
Bil. Murid                                 : 10 Orang
Umur                                         : 5+ Tahun
Modul                                        : Modul Bertema
Tajuk/tema                                : Perkembangan Sosioemosi
Tunjang utama                          : Tunjang Keterampilan diri
Standard kandungan                 :  (PSE 1.1) Mengenali emosi sendiri
Standard pembelajaran               : (PSE 1.15) Mengenal pasti jenis-jenis emosi gembira,    
                                                        sedih, takut dan marah.
                                                     (PSE 1.14) Menceritakan pengalaman emosi yang
                                                      melibatkan perasaan gembira,sedih,takut dan marah.
Kesepaduan tunjang                    : Tunjang Komunikasi – Bahasa Malaysia
                                                      (BM 2.4.1) Menceritakan perkara yang didengar dengan
                                                       menggunakan ayat yang mudah.
Objektif pembelajaran                : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-

                                                     i.)Menunjukkan contoh perasaan seperti sedih, dan gembira    
                                                       melalui mimik muka
                                                   ii.) Menyatakan jenis perasaan berdasarkan gambar yang 
                                                         dilihat

Pengetahuan sedia ada                : Murid tahu keadaan emosi marah, gembira dan sedih
                                                     dengan keadaan sekelilingnya setiap hari.
Kemahiran berfikir (KB)            : Membezakan emosi rakan-rakan.
Penyerapan nilai (PN)                : Berkeyakinan diri dan berani.
Alat bantu mengajar (BBM)       : Kotak tisu, gambar-gambar mimik muka dan lembaran                  
                                                      kerja, lagu, komputer
Fokus kecerdasan pelbagai (MI) : Kecerdasan interpersonal, intrapersonal.
Kosa kata                                     : Marah, sedih, takut, dan gembira.





SLOT PENGAJARAN

LANGKAH
  /MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
CATATAN/BBM
Set Induksi
  (5 minit)
Emosi
(tunjuk salah satu emosi kepada murid)
1.Guru menerangkan jenis-jenis emosi.


2. Guru menunjukkan gambar mimik muka kepada murid.
1.Murid mendegar penerangan yang guru lakukan.

2.Murid melihat gambar emosi yang ditunjukkan.
ABM :
-Gambar mimik muka.

Langkah 1
 (10 minit )
Soal jawab tentang gambar mimik muka.
1.Guru menunjukkan salah satu gambar mimik muka.




2.Guru meminta seorang pelajar untuk menjawab emosi apa yang dilihat oleh mimik muka tersebut.


1.Murid melihat dan bersedia untuk menjawab soalan gambar mimik muka yang ditunjukkan oleh guru tersebut.
ABM :
-Gambar mimik muka.

KB :
- Menjana idea

PN :
-Yakin

MI :
-Kecerdasan interpersonal
Langkah 2
 (10 minit )
Aktiviti Murid
1.Guru menyediakan satu kotak besar.

2.Didalam kotak isi gambar mimik muka.

3.Guru menerangkan kepada murid cara bermain.

4.Guru memanggil dua orang murid dan mengambil gambar mimik muka di dalam kotak dan berlakon dengan situasi yang mereka dapat.



1.Murid bersedia untuk dipanggil oleh guru.

2.Dua orang murid akan kehadapan dan mengambil satu gambar mimik muka didalam kotak.

3.Murid berlakon dengan situasi gambar yang mereka dapat.
ABM:
-Kotak
-Gambar mimik muka.

KB :
-Berfikir menyelesaikan tugasan.

PN:
-Berkeyakinan dan berani.

MI:
-Kecerdasan intrapersonal.
-Kecerdasan kinestetik
Langkah 3
 (10 minit)
Membuat aktiviti lembaran kerja.

1. Guru memberikan lembaran kerja kepada setiap orang murid.


2. Guru mengarahkan murid memadankan gambar emosi dengan perkataan yang menunjukkan emosi yang betul.
1. Murid membuat lembaran kerja yang  diberi oleh guru dengan baik.


ABM : Lembaran kerja.

KB:
- Berfikir menyelesaikan tugasan.

 PN:
-Berkeyakinan
-Tekun

MI:
-Interpersonal
Penutup
(5 Minit)
Ulangan tentang Emosi
1.Menunjuk semula gambar-gambar mimik muka dan menyoal semula tentang emosi gambar.
1.Murid-murid menjawab dan melakukan satu persatu emosi yang ditunjukkan oleh guru.
ABM:
-Gambar mimik muka.

KB : Refleksi


PN : Berkeyakinan diri dan berani.


1 comment:

  1. Assalamualaikum , nak tanya ni , macam mana nak masukkan lagu dalam blog ea ? :)

    ReplyDelete